Výběr a provoz RC modelů


Koupil jsem si Váš RC model pro začátečníky. Dokážu ho sám uvést do provozu?

Modely označené jako modely pro začátečníky jsou připraveny k provozu. Stačí jenom nabít nebo vložit baterie do modelu a vysílače a můžete začít model používat. Přesto si ale nejdříve přečtěte návod. Dozvíte se tam řadu užitečných informací co s modelem můžete a co naopak nemáte dělat. Pokud máte ve svém okolí nějakého zkušenějšího modeláře tak ho ale můžete zkusit požádat o pomoc. Jistě Vám rád pomůže a může Vám tak poskytnout řadu praktických rad.


Můžu RC model používat kdekoliv a kdykoliv?

V zásadě ano. Mějte ale vždy na paměti, že byste neměl omezovat nebo ohrožovat okolí. Létat na hřišti plném dětí s vrtulníkem je risk, kterému se každý rozumný člověk zajisté vyhne. Stejně tak letadlo není při přistání vždy na 100% ovladatelné a pokud už se budete blížit k zemi a najednou proti němu vyběhne nějaké dítě, tak vy nejspíše nebudete mít čas reagovat a nehoda je na světě. A i malý model vážící třeba pouhého půl kilogramu dokáže díky své rychlosti způsobit hodně vážná zranění! Pro létání doporučujeme nejlépe modelářské letiště, případně nějakou vzdálenější louku. RC auto také nepatří na veřejnou komunikaci, ale nejlépe na speciální trať, případně například prázdné parkoviště nebo asfaltové hřiště. V případě terénních RC aut výborně poslouží i nějaká polní cesta.


Používám RC model na místě, kde bývají i další modeláři. Co mám dělat?

Rozhodně za nimi jděte a domluvte se, co kdo bude dělat. Základem je domluva, jaké kdo používá frekvence. Najednou nelze používat dve stejné frekvence - docházelo by k vzájemnému rušení. Není nic horšího, než když nad modelem najednou ztratíte kontrolu. V lepším případě to končí jen zničením modelu, v horším může dojít i k poškození cizího majetku nebo zdraví! V případě, že používáte stejné frekvence tak se domluvte, kdy je kdo bude využívat. Nezapomeňte, že signál RC vysílače má dosah několika stovek metrů a tak zdaleka nestačí, že se od sebe jen vzdálíte!


Koupil jsem si RC letadlo a teď bych z něj chtěl použít vybavení do RC lodě nebo auta. Lze to udělat?

V zásadě zde taková možnost je, ale má to jednu velkou zákonnou podmínku. Ověřte si, na jaké frekvenci máte RC soupravu. V České republice jsou pro RC modely povolené frekvence 27 Mhz, 35 Mhz a 40 Mhz. Pokud máte soupravu na frekvenci 27 nebo 40 MHz, nic Vám nebrání jí použít v jakémkoliv modelu. Ale pozor, pokud máte soupravu na frekvenci 35 MHz, můžete jí využívat výhradně pro létající modely (tedy letadla nebo vrtulníky)! Jakékoliv jiné použití RC soupravy s frekvencí 35 MHz je trestné a přísně pokutované! Zapomeňte proto prosím, že byste takovou RC soupravou ovládali auto nebo loď.


Nechci řešit problémy s frekvencemi a rušením, lze to nějak řešit?

Ještě do nedávna to byl neřešitelný problém. V současné době už ale tuto situaci vyřešit lze, a to pořízením RC soupravy pracující na frekvenci 2,4 GHz. Díky jiné technologii, na které tato rádia pracují, už odpadají problémy s kolizemi kanálů a vzájemném rušení. Proto pokud chcete prostě zapnout rádio a bavit se s modelem, frekvence 2,4 GHz přesně pro Vás. Navíc zde neplatí žádné omezení na typ modelů, s těmito rádii můžete ovládat jak letadla nebo vrtulníky, tak i auta nebo lodě.
Rádia pracující na tété frekvenci lze zakoupit jak samostatně, tak už začínají být součástí i některých RC setů.